Życzenia wielkanocne od Przewodniczącej PTL Oddział w Toruniu
Opublikowano: 17.04.2025




PTL Oddz. w Toruniu w zespole ds. lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół Bydgoszczy i Torunia
Opublikowano: 31.03.2025

Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Toruniu, jako organizacja społeczna wskazana przez Ministra Klimatu i Środowiska, zostało powołane na członka Zespołu Decyzją nr 55 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu z dnia 3 września 2024 roku w sprawie lokalnego zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Bydgoszcz i Toruń.


Fot.: A. Stępień (RDLP w Toruniu)


Formalną podstawę działania zespołu stanowią polecenia kierowane do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych przez Ministrę Klimatu i Środowiska. Ministra bardzo konkretnie określiła skład zespołów. Zespół składa się z przedstawicieli samorządów, pojedynczych reprezentantów: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, miejscowych nadleśnictw: Bydgoszcz, Cierpiszewo, Dobrzejewice, Gniewkowo, Solec Kujawski, Toruń i Żołędowo, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i Generalnej Dyrekcji Lasów
Państwowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, lokalnych zakładów usług leśnych oraz lokalnych przemysłowych nabywców drewna, a także organizacji społecznych. W odrębny sposób minister wskazał przedstawicieli władz państwowych w osobach posłów, senatorów bądź wojewodów oraz przedstawicieli organizacji społecznych.

Spotkania członków zespołu odbyły się w Bydgoszczy oraz w Toruniu w dniach 16 i 23 września oraz 1 i 2 października 2024 roku. PTL Oddział w Toruniu reprezentowała przewodnicząca Oddziału – Alina Siedlecka.


Fot.: A. Stępień (RDLP w Toruniu)

Celem prac Zespołu było opracowanie propozycji obszaru lasów o wiodącej funkcji społecznej w sąsiedztwie Bydgoszczy i Torunia. Zostały zaproponowane działania gospodarcze, które mają na celu pogodzenie potrzeb ludzi, przyrody oraz względów bezpieczeństwa.

Na stronie BIP RDLP w Toruniu ukazał się raport podsumowujący wyniki prac lokalnego Zespołu. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.



Europejskie Sympozjum Niemieckiej Rady Gospodarki Leśnej z udziałem przedstawicieli PTL i NTL
Opublikowano: 20.02.2025

Przedstawiciele Polskiego oraz Niemieckiego Towarzystwa Leśnego wzięli udział w Europejskim Sympozjum Niemieckiej Rady Gospodarki Leśnej oraz w Dialogu Leśno-Drzewnym`2025.

Już kolejny raz przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Leśnego – Mikołaj Ziemblicki oraz przedstawiciel Niemieckiego Związku Leśnego – Bogdan Witkowski, w ramach koordynowanej przez siebie od kilku już lat, owocnej współpracy pomiędzy oboma Towarzystwami, uczestniczyli – na zaproszenie Niemieckiej Rady Gospodarki Leśnej -
w Europejskim Sympozjum dotyczącym przyszłości polityki leśnej Unii Europejskiej oraz w Dialogu Leśno-Drzewnym`2025 organizowanym tradycyjnie w przeddzień Sympozjum. Wydarzenia odbyły się w dniach 15-16 stycznia 2025 r. w Berlinie.


Poniżej streszczenie najważniejszych treści i komunikatów, które przedstawiono w trakcie obu wydarzeń.

1. Europejskie Sympozjum Niemieckiej Rady Gospodarki Leśnej – Berlin, 16 stycznia 2025 r. 

Jedność państw członkowskich i moratoria legislacyjne są niezbędne do utrzymania zrównoważonej gospodarki leśnej w Europie. Wezwano do ściślejszego dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

W ramach dorocznego sympozjum Niemieckiej Rady Gospodarki Leśnej (DFWR), przedstawiciele polityki, leśnictwa i ochrony przyrody dyskutowali na temat przyszłości europejskiej polityki leśnej pod hasłem „Nowe prawodawstwo UE – nowe wytyczne polityczne”. Udział 200 gości z całej Europy podkreślił znaczenie tego tematu.  Debaty koncentrowały się na wpływie nowych inicjatyw legislacyjnych UE na zrównoważoną gospodarkę leśną. Szczególny nacisk położono na konieczność ograniczenia biurokracji i uwzględnienia uwarunkowań regionalnych w celu zwiększenia swobody podejmowania decyzji przez państwa członkowskie. Przewodniczący DFWR Georg Schirmbeck podkreślił: „Tylko skoordynowana współpraca między państwami członkowskimi pozwoli na osiągnięcie ambitnych celów w zakresie zrównoważonej gospodarki leśnej, przy jednoczesnym poszanowaniu celów klimatycznych, różnorodności biologicznej i gospodarczych. Potrzebujemy moratorium legislacyjnego na wszystkich szczeblach”.


Przewodniczący DFWR Georg Schirmbeck (fot.: M. Ziemblicki)

Wyzwania i wymogi polityki leśnej

Polityka UE musi w większym stopniu opierać się na dialogu z podmiotami krajowymi w celu wypracowania praktycznych i trwałych rozwiązań. Fakt ten został wielokrotnie podkreślony w przemówieniach wygłoszonych podczas sympozjum. Innym kluczowym punktem krytycznym podnoszonym przez uczestników było często stosowane podejście „wszyscy jednakowo”, które nie uwzględnia w wystarczającym stopniu lokalnych uwarunkowań europejskich lasów. Zamiast tego polityka leśna UE powinna w przyszłości w większym stopniu opierać się na kompetencjach krajowych administracji leśnych i właścicieli lasów.

„Pomimo znacznych różnic kulturowych i strukturalnych między państwami członkowskimi UE, rolnictwo i leśnictwo są ze sobą ściśle powiązane i zapewniają synergię pod wieloma względami. Polityka rozwoju obszarów wiejskich stanowi zasadniczą podstawę interwencji w dziedzinie leśnictwa. Należy jednak wziąć pod uwagę zarówno dostosowanie się do zmian klimatycznych, jak i społeczno-gospodarcze potrzeby zrównoważonej gospodarki leśnej
w nadchodzących dziesięcioleciach. Zmiany klimatyczne i rola lasów jako pochłaniaczy dwutlenku węgla pozostaną w centrum polityki UE, a nowa Komisja rozpoczęła prace nad nową strategią UE na rzecz biogospodarki, mającą na celu zwiększenie konkurencyjności i uniknięcie dodatkowych obciążeń administracyjnych dla rolników i leśników”, powiedział Christophe Hansen, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Peter Kullgren, szwedzki minister ds. wsi i przewodniczący Forest Europe, podkreślił również: „Rozwijająca się, konkurencyjna i zrównoważona biogospodarka jest kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych, a jednocześnie przyczynia się do tworzenia miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, konkurencyjności i odporności”.


Uczestnicy Sympozjum (fot.: M. Ziemblicki)

2. Dialog Leśno-Drzewny`2025 – Berlin, 15 stycznia 2025 r. 

W przeddzień wyborów do niemieckiego parlamentu przedstawiciele polityki, nauki i gospodarki dyskutowali podczas tegorocznego Dialogu Leśno-Drzewnego na temat sytuacji ekonomicznej sektora leśno-drzewnego oraz planów politycznych partii w kontekście wyborów do Bundestagu. W ramach wydarzenia, które odbyło się w formule hybrydowej podkreślono wkład sektora w ochronę klimatu i społeczeństwa, a także omówiono gospodarcze i biurokratyczne wyzwania, przed którymi stoją te, ściśle powiązane ze sobą branże.

Prof. Dr. Hubert Röder z Uniwersytetu Nauk Stosowanych Weihenstephan-Triesdorf w swoim wystąpieniu wyjaśnił, w jaki sposób gospodarka leśna i drzewna w Niemczech przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, ochrony klimatu oraz wzrostu wydajnosci ekonomicznej. W swojej analizie podkreślił, że ukierunkowane wsparcie dla tego sektora nie tylko umożliwia tworzenie rozwiązań przyjaznych dla klimatu, ale także przyczynia się do zabezpieczenia miejsc pracy i zwiększenia dobrobytu. Wyraźnie zaznaczył także istotną rolę aktywnej, zrównoważonej gospodarki leśnej w procesie uodparniania lasów na zmainy klimatyczne oraz w dążeniu do osiągnięcia postawionych celów klimatycznych.

Następnie przedstawiciele partii politycznych omówili obecną sytuację gospodarczą oraz biurokratyczne i polityczne wyzwania, które obciążają sektor leśno-drzewny. Kluczową rolę odgrywają tu skutki partkularyzmu politycznego oraz potrzeba wzmocnionej współpracy między polityką, a gospodarką. Rzecznik Platformy Erwin Taglieber, prezes Niemieckiej Rady Przemysłu Drzewnego (DHWR), oraz jego zastępca Georg Schirmbeck, prezes Niemieckiej Rady Leśnictwa (DFWR), podkreślili znaczenie ukierunkowanego wsparcia politycznego i skutecznego ograniczenia biurokracji. Wspólnie apelowali o zmianę polityki leśno-drzewnej:

„Konieczne jest pobudzenie sektora budowlanego. Prawie cały łańcuch wartości
sektora leśno-drzewnego zależy od budownictwa. Impuls polityczny powinien opierać się na wiarygodnej i pozbawionej zbędnej biurokracji polityce oraz uruchamianiu programów wsparcia finsnsowego. Ponadto inicjatywa na rzecz budownictwa drewnianego musi zostać wdrożona poprzez konkretne przepisy” – powiedział Taglieber.

Schirmbeck dodał: „Poprzedni rząd federalny regularnie traktował właścicieli lasów i leśników z podejrzliwością. Potrzebna jest zmiana myślenia. Zamiast tego konieczne jest jednoznaczne zobowiązanie do aktywnej gospodarki leśnej i zrównoważonego zaopatrzenia w drewno. Przesadne ograniczenia w użytkowaniu i dostępie do lasów to błędna droga.”


Dialog Leśno-Drzewny (fot.: M. Ziemblicki)

Platforma Leśno-Drzewna to zrzeszenie organizacji branżowych: Niemieckiej Rady Gospodarki Leśnej (DFWR) oraz Niemieckiej Rady Przemysłu Drzewnego (DHWR). Reprezentuje ona wspólne interesy klastra leśno-drzewnego, obejmującego cały łańcuch wartości – od lasu po produkt końcowy. Z rocznym obrotem w wysokości 181 miliardów euro, 128 000 przedsiębiorstw i 1,1 miliona zatrudnionych sektor ten odgrywa kluczową rolę
w niemieckiej gospodarce, mając szczególne znaczenie dla rozwoju gospodarczego
i zatrudnienia, zwłaszcza w obszarach wiejskich.

Opracowanie i tłumaczenie (na podstawie komunikatów DFWR i DHWR):

Bogdan Witkowski i Mikołaj Ziemblicki



Pomoc dla Leśników - powodzian
Opublikowano: 31.01.2025

W związku z tragicznymi doniesieniami, odnośnie skutków powodzi w Kotlinie Kłodzkiej i tragedii jaka
spotkała m.in. leśników i ich rodziny, mieszkających na terenach dotkniętych powodzią, Polskie
Towarzystwo Leśne Oddział w Toruniu zebrało 4820 zł od członków i sympatyków naszego
Towarzystwa na pomoc „dla leśników – powodzian”.

Cała kwota została przekazana Fundacji „Leśna Brać” we Wrocławiu (numer KRS: 0000324386), która
zgodnie ze swoim statutem zajmowała się udzielaniem wsparcia poszkodowanym przez żywioł
pracownikom LP, emerytom i ich rodzinom.

Wszystkim Darczyńcom z całego serca dziękujemy!



Życzenia świąteczne od PTL Oddz. w Toruniu
Opublikowano: 23.12.2024