Opublikowano: 16.09.2024
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie wraz z Polskim Towarzystwem Leśnym byli organizatorami konferencji pt.: „Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego Lasów Państwowych. W 100-lecie organizacji”. Wydarzenie odbyło się 12 września 2024 roku w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych, 50-lecia Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, jako impreza towarzysząca 32. Europejskim Dniom Dziedzictwa.
Konferencja poświęcona była roli leśników w zachowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego i historycznego polskich lasów. Prelegenci przedstawili działania podejmowane na przestrzeni lat oraz podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.
https://www.youtube.com/watch?v=qjUl1QgEVJo
"Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie dla zachowania dziedzictwa materialnego i tradycji pokoleń leśników"
"Początki organizacji Polskich Lasów Państwowych w latach 1918-1924"
"Oddziaływanie "Sylwana" (1820-2024), najstarszego na świecie leśnego czasopisma naukowego, na kształt polskiego leśnictwa i ojczystej przyrody"
"Las chroni i ocala przeszłość. Współdziałania archeologów i leśników w ochronie i promocji dziedzictwa archeologicznego - case study z Nadleśnictwa Sarbia RDLP w Pile"
"Parki konne - zapomniany motyw historii leśnictwa"
"Martyrologia leśników w czasie drugiej wojny światowej i ich dziedzictwo"
"Opieka nad miejscami pochówku leśników jako element dziedzictwa kulturowego"
"Stulecie Lasów Państwowych. Budownictwo mieszkalne. Początki"
"Nadleśnictwo Antonin mecenasem dziedzictwa kulturowego i historycznego południowej Wielkopolski"
"Leśnicy-kolekcjonerzy i ich rola w ochronie dziedzictwa Lasów Państwowych"
"Było, minęło...? Działania Nadleśnictwa Supraśl na rzecz przywracania pamięci historycznej"
Fot.: Portal zyciekalisza.pl







Opublikowano: 10.09.2024
W dniach 4-7 września 2024 roku w Nałęczowie, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, odbył się123 Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego. Wydarzeniu towarzyszyła sesja naukowa pt.: "Aktualne dylematy rozwojowe polskiego leśnictwa" oraz panel dyskusyjny z udziałem polityków, przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przemysłu drzewnego, strony społecznej oraz naukowców.
Oddział PTL w Toruniu reprezentowała Przewodnicząca Alina Siedlecka oraz siedmioro delegatów:
Magda Białkowska
Krystyna Kubacz
Magdalena Popielarz
Dariusz Gidaszewski
Tomasz Marcinek
Krzysztof Pilewski
Adrian Talaśka
Zzachęcamy do zapoznania się z wnioskami ze 123 Zjazdu Delegatów PTL
http://www.ptl.pl/posts/wnioski-zjazdow-krajowych
oraz stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Leśnego
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w swojej 100. letniej historii doprowadziły do wzrostu lesistości kraju do 30%, czterokrotnego wzrostu miąższości zasobów drewna na pniu, przy jednoczesnym pomnożeniu ogromnej wartości przyrodniczej lasów. Oprócz funkcji ochronnych państwowe lasy dostarczyły tylko w okresie po II wojnie światowej 2 mld m³ drewna, nie uszczuplając zasobów leśnych, uczestnicząc przy tym w budowaniu krajowego przemysłu drzewnego, który tworzy dziś około 400 tysięcy miejsc pracy, ma 7% udział w krajowym PKB i jest potentatem na rynku europejskim. Dorobek polskiego leśnictwa został osiągnięty przy udziale kilku pokoleń leśników, za co w roku jubileuszu 100. lecia Lasów Państwowych należą się gorące podziękowania i szacunek.
- W obliczu globalnych wyzwań ekologicznych i zmieniających się oczekiwań społecznych stoimy przed koniecznością opracowania nowej Polityki Leśnej Państwa. Zmiana podejścia do gospodarowania zasobami przyrodniczymi, w tym lasami, jest konieczna, musi być jednak dobrze zaplanowana, mieć jasno określony cel oraz wskazaną perspektywę czasową.
- Reforma zasad gospodarowania wielkim majątkiem narodowym jakim są polskie lasy, powinna być oparta o naukowe podstawy i być poprzedzona dokładną analizą skutków przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Reforma ta powinna wynikać z nowej Polityki Leśnej Państwa, Narodowego Programu Leśnego, a w następnej kolejności należy znowelizować Ustawę o lasach. Zważywszy na to, że lasy w Polsce są dobrem narodowym, opracowanie tych dokumentów powinna poprzedzać ogólnonarodowa dyskusja przy udziale wszystkich zainteresowanych stron.
- W Polsce istnieje potrzeba utworzenia nowych i powiększania istniejących obszarów chronionych. Cele i zasady tego procesu powinna wyznaczać Polityka Leśna Państwa, przy uwzględnieniu skutków społecznych, przyrodniczych i gospodarczych.
- Realizacja postanowienia umowy koalicyjnej z 10 listopada 2023 r. o wyłączeniu z wycinki 20% najcenniejszych obszarów leśnych powinna być poprzedzona opracowaniem kryteriów ich wyłączania oraz analizą konsekwencji dla otoczenia gospodarczego i samej przyrody. Zasadniczą rolę w tym procesie odgrywać powinny samorządy wszystkich szczebli.
- Wyłączanie lasów z użytkowania może być efektywnym sposobem ochrony części zasobów przyrodniczych, związanych z siedliskami typowymi dla lasów naturalnych, uzupełniając ochronę czynną w polskim systemie ochrony przyrody. Wyłączenie jednak znacznych obszarów z gospodarowania powinno być procesem długofalowym, opartym na gruntownej analizie skutków.
- Drewno jest odtwarzalnym i ekologicznym surowcem, pozyskiwane w lasach w racjonalny i bezpieczny dla środowiska sposób jest warunkiem rozwoju gospodarczego kraju. Gospodarcza funkcja lasów jest równie istotna jak pozostałe funkcje i pozwala zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na drewno. Marginalizowanie tej funkcji niesie za sobą zagrożenia społeczne, gospodarcze, a także przyrodnicze. Ze względu na jego rolę we wszystkich sferach życia człowieka powinno być uznane jako surowiec o strategicznym znaczeniu.
- Państwowe lasy stanowiące własność Narodu, z uwagi na specyfikę długookresowości trwania i funkcjonowania ekosystemów leśnych, powinny być oddzielone od bieżącej polityki. Upolitycznienie, upartyjnienie kadr i nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa przybrało bardzo niekorzystny charakter. W związku z powyższym należy wypracować systemowe i utrwalone prawem rozwiązania w zakresie polityki personalnej Lasów Państwowych. Kadra zarządzająca lasami państwowymi powinna być niezależna od zmieniających się układów politycznych i wyłaniana w oparciu o jasne kryteria merytoryczne.
- Nad Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe powinien być ustanowiony społeczny nadzór z udziałem przedstawicieli interesariuszy z równoważnym głosem. Organ ten powinien być niezależny od cykli i kadencji politycznych oraz posiadać odpowiednie uprawnienia decyzyjne.
- Zapewnienie trwałości lasu jest jednym z podstawowych wymogów prowadzenia gospodarki leśnej. Rozumiemy trwałość lasu jako zdolność do pełnienia oczekiwanych funkcji (przyrodniczych, społecznych i produkcyjnych) w długim horyzoncie czasowym. Kluczowego znaczenia nabiera więc przestrzenne różnicowanie dominujących funkcji, określenie celów i sposobów ich wzmacniania w ramach prowadzonej gospodarki leśnej. Z tym zadaniem powinno zmierzyć się urządzanie lasu, aby sprostać wyzwaniom środowiskowym i społecznym oczekiwaniom.
- Polskie Towarzystwo Leśne nie kwestionuje konieczności realizacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego możliwości zaskarżania planów urządzenia lasu. Zaproponowany w projekcie zmian do Ustawy o lasach sposób implementacji tego wyroku może jednak prowadzić do anarchizacji procesu planowania i realizacji gospodarki leśnej. Plany urządzenia lasu stanowiły i stanowić powinny podstawę prowadzenia gospodarki leśnej. Nieodzowny i realny udział społeczeństwa przy ich tworzeniu musi mieć ustawowe ramy czasowe, jak i uwzględniać zakres odpowiedzialności.
- Partycypacja społeczna w zarządzaniu lasami jest nieodzownym elementem zrównoważonego rozwoju leśnictwa i miarą dojrzałości społeczeństwa obywatelskiego.
- Obecnie rosnącym zagrożeniem dla istnienia zwartych ekosystemów leśnych w Europie są postępujące zmiany klimatu. Obserwowane coraz częściej występujące zjawiska klęskowe powodują często całkowitą destrukcję lasu na dużych obszarach. Przeciwdziałanie tym procesom i opracowanie strategii postępowania hodowlanego i ochronnego powinno być pilnym zadaniem Lasów Państwowych jak i ośrodków naukowych.
- Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego przyjmuje stanowisko Towarzystwa, które jako zawierające reasumpcję wniosków sesji naukowej i obrad Zjazdu, powinno zostać szeroko rozpowszechnione
- Uczestnicy 123. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego składają gorące podziękowania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, nadleśnictwom oraz Oddziałowi PTL w Lublinie, pracownikom Poleskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego, Zespołowi Szkół Leśnych w Biłgoraju - organizatorom Zjazdu oraz towarzyszącej mu konferencji naukowej i wyjazdów terenowych, za doskonałe przygotowanie części naukowo-poznawczej, jak i części statutowej Zjazdu. Szczególne podziękowania kierujemy do prelegentów i uczestników panelu dyskusyjnego.
Za Komisję Wniosków
Opublikowano: 02.09.2024
W sierpniu 2024 roku, staraniem Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddziału w Toruniu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Bydgoszczy oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie, ukazała się publikacja pt.: "Księga Pamięci leśników polskich osadzonych w obozie Stutthof w latach 1939-1945".
Bohaterami KSIĘGI PAMIĘCI są pomorscy leśnicy, którzy w czasie II wojny światowej zaangażowali się w działalność konspiracyjną, niepodległościową i zostali zesłani w jej efekcie do niemieckiego obozu Stutthof. Ta grupa osadzonych nie doczekała się dotychczas właściwego udokumentowania swojej odważnej, ideowej postawy w czasie największej próby. Zbiór tekstów, materiałów i ilustracji zawartych w publikacji, która Państwo macie przed sobą stanowi nowość w dotychczasowej historiografii. Dzięki zbiorowej pracy zespołu autorskiego udało się bowiem stworzyć po raz pierwszy tak dokładny i kompletny obraz wkładu pomorskich leśników w walkę z niemieckim okupantem. To także pomnik-epitafium dla tych, którzy w jej trakcie stracili życie. Cześć Ich pamięci!
Opracowanie uzyskało pozytywną rekomendację recenzenta prof. dr. hab. Andrzeja Grzywacza - honorowego Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Leśnego:

Księga pamięci leśników polskich osadzonych w obozie Stutthof w latach 1939-1945.
Toruń-Sztutowo/ Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Toruniu 2024.
ISBN: 978-83-971636-0-7
512 s. : il. ; 26 cm.
Opublikowano: 24.07.2024
Opublikowano: 24.05.2024
23 maja 2024 r. gościliśmy w progach Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi. Dokonaliśmy podsumowania działalności w 2023 roku i zaplanowaliśmy bieżący rok. Wybraliśmy 7 delegatów na 123 Zjazd Delegatów Oddziałów PTL oraz 3 delegatów rezerwowych.
Plan pracy na 2024 rok
- Udział w 123 Zjeździe delegatów Oddziałów w Lublinie i sesji naukowej pt.: "Aktualne dylematy rozwojowe polskiego leśnictwa" w dniach 5-7września 2024 r.
- Konferencja organizowana przez Oddział PTL w Toruniu wspólnie z Oddziałem SITLiD w Toruniu - „Oblicza gospodarki leśnej wokół przemysłowych aglomeracji miejskich na przykładzie Nadleśnictwa Włocławek”
- Objęcie patronatem publikacji Tadeusza Chrzanowskiego pt. „Księgi Pamięci leśników polskich deportowanych do KL Stutthof w latach 1939-1945
- Organizacja konferencji PTL (temat do uzgodnienia)
- Współfinansowanie wycieczek dla członków Kół PTL przy nadleśnictwach
- Udział członków PTL we wszelkiego rodzaju akcjach edukacyjnych i promocyjnych, spacery z ekologami
- Współpraca ze szkołami, uniwersytetami III wieku
- Udział w mediach społecznościowych
- Aktualizacja strony internetowej Oddziału
W zebraniu uczestniczyło 45 osób (delegaci, zarząd Oddziału i zaproszeni goście).
W ramach konferencji wysłuchaliśmy trzech referatów:
1. mgr inż. Michał Piotrowski – naczelnik Wydziału Ochrony Lasu – „Transformacja leśnictwa wobec Zielonego Ładu, zmieniających się oczekiwań społecznych i ochrony przyrody”.
2. dr inż. Piotr Marciniak – dyrektor TL im A. Loreta w Tucholi – „Wizja i rozwój nowoczesnego systemu kształcenia. Branżowe Centrum Umiejętności – Leśnictwo w Tucholi”.
3. mgr inż. Adrian Talaśka – Nadleśnictwo Rytel/TL w Tucholi – "Projekt zagospodarowania powierzchni leśnych z uwzględnieniem estetyki i krajobrazowości lasu oraz wypełniania potrzeb społecznych". Omówienie pracy uczniów Technikum Leśnego w Tucholi - Oliwii Lis i Szymona Krukowskiego, uczniów w TL w Tucholi przesłanej na Ogólnopolską Olimpiadę Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Ochronie Środowiska.




(fot.: Wiktor Piekutowski, TL w Tucholi)